ZMIANY W ZAMÓWIENIACH PUBLICZNYCH - 2017
Dla jedostek samorządu terytorialnego podstawową zmianą obowiązującą od 2017 roku jest centralizacja VAT. Poza sprawami dotyczącymi zagadnień księgowych, wprowadziła ona również duże zmiany w zakresie zamówień publicznych.
Ponadto, zgodnie z uchwałą NSA z dnia 26 października 2015 roku (sygn. akt I FPS 4/15) odrębnymi od JST podatnikami VAT nie są, oprócz wyżej wymienionych, również samorządowe zakłady budżetowe.
Te zmiany pośrednio powodują, że wszystkie te jednostki nie mogą samodzielnie organizować postępowań (lub - co było częstsze - negocjacji) np. w zakresie zakupywanych mediów. Tak więc w tym zakresie organizowanie takich postępowań - wcześniej uzasadnione jedynie zasadnością ekonomiczną powstania takiej małej gminnej grupy zakupowej - staje się koniecznością, gdyż obecnie nie jest to już nawet grupa zakupowa, tylko jednolity podmiot. Powierzanie samodzielności (np. szkole w zakresie zakupu energii) według dotychczasowych zasad, do tej pory powodowało, że taki zakup mógł nie podlegać rygorom ustawy PZP. Oznaczało to również, że szkoły mogły zawierać także Obecnie nie ma już wątpliwości, że gmina powinna organizować takie zakupy łącznie z jednostkami, co rzutuje na samą konieczność zachowania procedury PZP z zastosowaniem łącznej wartości zamówienia. W tej sytuacji trudno będzie w Polsce znaleźć gminę, która dla prądu, po prawidłowym określeniu tej wartości wraz z jednostkami, nie przekroczy progu 30.000 euro. Wyodrębnianie jednostek byłoby po prostu niedozwolonym dzieleniem przedmiotu zamówienia, które może być uznane za próbę uniknięcia procedury przetargowej.
Natomiast dla wszystkich jednostek finansów publicznych zeszłoroczna (2016) nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych wprowadziła zapisy, doprecyzowujące ich obowiązki w kwestiach, do których mogły istnieć wątpliwości interpretacyjne, na przykład samej konieczności organizowania przetargu.
Ponadto trzeba pamiętać, że argument o tym, że "przecież u nas jest tylko jeden dostawca" też jest nieprawdziwy : owszem, jest jeden, ale jeden dystrybutor : tymczasem bazując na jego infrastrukturze możecie korzystać z usług różnych dostawców. Dlatego nieprawdą jest tłumaczenie, że zagadnienia te są nieodłącznie powiązane, a nowy artykuł PZP, 5b, ust.1 nie pozostawia żadnych wątpliwości, że jest to nielegalne.
Ale wbrew pozorom, nawet samo prawidłowe określenie konieczności organizacji przetargu, a więc wartości przedmiotu przyszłego zamówienia nie jest łatwe. Tak na przykład w przypadku przetargów dotyczących prądu trzeba umieć prawidłowo oddzielić wykazane na fakturach wielkości, składające się na część zakupową i dystrybucyjną. Dopiero wtedy można jednoznacznie stwierdzić, czy postępowanie jest niezbędne i w jakim zakresie.
Ponadto, po określeniu, co może, a co musi być przedmiotem zamówienia, należy w następnej kolejności prawidłowo dobrać tryb postępowania (w zależności od branży).
Zeszłoroczna nowelizacja nałożyła również dodatkowe obowiązki, związane z prowadzeniem przetargów, m.in. w zakresie obowiązku wcześniejszego komunikowania zamiaru przeprowadzenia procedury poprzez umieszczenie jej w planie zamówień na dany rok. Wskazuje na to brzmienie artykułu 13a znowelizowanej ustawy, również wchodzący w życie z początkiem 2017.
Jak zwykle w podobnych sytuacjach, nasza firma przygotowała pakiet usług, dzięki którym moglibyśmy Państwu pomóc.
Oferujemy wykonanie audytów, obejmujących wykonanie wszelkich niezbędnych obliczeń i przekazanie Wam wyników, które możecie w takim planie umieścić, a jeśli takie będzie Wasze życzenie, później również pomóc Wam w samej organizacji takiego przetargu.
Usługa może dotyczyć jednej lub kilku branż łącznie. Na dole strony zamieszczamy wzór zlecenia na wykonanie takiej usługi. Daje on Państwu wiele możliwości wyboru różnych wariantów, w zależności od wymaganych do objęcia współpracą branż i stanu zaawansowania wcześniej przeprowadzonych przez Was prac. W przypadku trudności z jego interpretacją proszę skorzystać z również dołączonego arkusza kalkulacyjnego, pomocnego w zakresie określenia kosztów. Nie wykluczamy, że wkrótce zostanie tu zamieszczony jego odpowiednik, działający online.
Pliki do pobrania: