W sytuacji umowy kompleksowej szczegółowe warunki są regulowane tylko jednym dokumentem, a więc skutkują otrzymywaniem tylko jednej faktury (wcześniej w przypadku prądu było to możliwe wyłącznie kosztem otrzymywania odrębnych faktur za zakup energii i dystrybucję).
Różnice pomiędzy cenami oferowanymi odbiorcy indywidualnemu przez poszczególnych dostawców nie były jednak tak duże, jak w przypadku odbiorców biznesowych lub np. w telekomunikacji.
Jeszcze niedawno (2022) w przypadku ceny prądu dla klientów indywidualnych można było uzyskać szczegółową i kompletną informację na ten temat, korzystając z oficjalnego kalkulatora cen, zamieszczonego na stronie Urzędu Regulacji Energetyki (kliknij tutaj). Obecnie nie jest dostępny, ale link pozostawiamy, licząc na to, że kalkulator zostanie przywrócony, a wtedy link zaktualizujemy. Niemniej, nawet kiedy był dostępny, kalkulator nie eliminował konieczności samodzielnego myślenia!
Obecnie wielkość wnoszonych opłat jest oderwana od jakiegokolwiek związku z mechanizmami i działaniem rynku. Istnieje system tarcz inflacyjnych, uzależnień od rozmaitych tarcz osłonowych, czasowych obniżek (stawek, akcyzy, VAT), zależności od poziomu dochodów, a nawet statusu użytkownika (np. czy jest rolnikiem, albo posiadaczem Karty Dużej Rodziny). Jednocześnie są już zatwierdzone stawki na rok 2024 (jak nigdy wcześniej - z góry na dwa lata), przeciętnie o 70% wyższe od stosowanych obecnie.